Yapay Zeka

YAPAY ZEKA
Yapay zeka , zamanla bütün işlerimizi kolaylaştıracak ve insan gücünü en aza indirecek olan sistemlerin beyin yapısının oluşmasında büyük rol oynamaktadır. Şuanda neredeyse yapay zekanın girmediği hiçbir sektör yoktur. “Yapay zekâ, bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti.” Gibi basit bir açıklama ile de tanımlayabileceğimiz yapay zekanın ne gibi kolaylık ve zorlukları vardır ?
Yapay zekanın üretim amacı aslında şuanda sadece insanların işlerini kolaylaştırmak ve insanların daha az güç harcayarak büyük işler yapmasıdır.Bazen bu amaçlardan sapılsa da genel hatlarıyla insanların kontrolündedir yapay zekalar.
Yapay zekalar artık öyle bir seviyeye ulaştılar ki kendi aralarında iletişim kurmaya ve veri aktarımı yapmaya birbirlerine komutlar göndermeye başladılar. Bunları söylediğimde aklınızda felaket senaryoları kesinlikle oluşuyordur. Bizlerin de aklında oluşan bu felaket senaryolarının gerçekleşmemesi ümidiyle yazımıza devam ediyoruz. Robotların birbiri ile iletişim kurması ve veri aktarması ilerlemesiyle birlikte “Nesnelerin İnterneti” ortaya çıktı. Peki nedir bu Nesnelerin İnterneti ?
Nesnelerin interneti, fiziksel nesnelerin birbirleriyle veya daha büyük sistemlerle bağlantılı olduğu iletişim ağıdır.
Yani evinizdeki bütün elektronik aletlerinizi telefonunuzla yönetebildiğinizi düşünün. Çamaşır makinesini uzaktan başlattığınızı ve şuanda gayet yaygın olan uzaktan kontrol edilebilen klimalar , ocak sistemleri , yangın sistemleri gibi sistemler tamamen insan kullanımını ve yaşamını kolaylaştırmak adına gerçekleştirilen teknolojik gelişmelerdir.
Yapay zekanın gelişmesiyle birlikte sadece evlerimizde kullandığımız eşyaların kullanımı değil marketlerde yaptığımız alışverişlerin bile kolaylaşması için yapay zeka tarafından yüz tanıma sistemi oluşturularak market alışverişlerinde sadece girişte kartınızı okutuyorsunuz ve yüz tanıma özelliği ile aldığınız şeyler otomatik olarak cüzdanınızdan düşüyor ve ödeme yapmak ile uğraşmıyorsunuz . Amazon’un geliştirdiği bu teknoloji marketi cidden güzel bir proje olarak kullanıma sunuldu . Artık teknolojinin önderleri haline gelmiş Google,Amazon,SpaceX… gibi şirketler sayesinde dünyaya bir çok teknolojik gelişmeler katılmaktadır. Umarım bir gün bir dünya teknoloji devi de bizim ülkemizden çıkmasını umuyoruz. Ülkemizin teknolojik alt yapı yönünden oldukça eksik olduğunu görmek bizleri çok üzmekte.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *